duminică, 10 mai 2026

Gânduri

 O zi de duminică ploioasă, dar liniștită.

M-am trezit cu oboseala in oase și încerc să scriu câteva rânduri. Nu știu ce a fost în această perioadă nu am reușit să mai scriu nimic, nici pentru revistă și nici la articol nu am lucrat. Mă uit la această lună care nu dă randament în ceea ce fac. 
Zilele sunt obositoare, dar am reușit cumva să mă țin de serviciu. Mă mișc binișor, am început să accept și mersul cu autobuzul de la muncă, deși drumul este foarte lung din centru spre perfieria orașului. 
Încerc să mă adaptez programului. 
Investigațiile au ieșit bune. Urmează încă două controale pe care le-am tot amânat, controlul la gastro e amânat de 4 ani, acum nu am mai scăpat, dr oncolog mi-a dat să fac, vreme până în septembrie să merg. 

Nu am mai mers la Biserică decât o dată sau de 2 ori. Fotografii nu prea am mai făcut. Plimbări nu am reușit să mai fac. Jobul îmi ia toată energia și nu mai sunt în stare de nimic, au fost zile când nici acasă nu am reușit să fac ce făceam de zi cu zi înainte. 
Urmăresc de la un timp aceste predici, inițial le-am găsit pe tiktok apoi pe youtube:



Am reușit să serbez ziua cu copiii, o mică ieșire și un răsfăț pe măsură. Plimbări ca înainte momentan nu mai reușesc, mă simt epuizată de la nopțile dormite în reprize. 
Feliuța de tort. Am uitat să fotografiez tortul.
Pisicuța care ne-a vizitat la terasă:

 

Am reuțit să mai urmăresc câteva seriale și astea la fel cu chiu cu vai, un episod văzut in 3 seri: Netflix mi-a plăcut ,,Demonul meu șarmant,, și ,,Ierarhie,,. Filme de duzină, dar mă relaxează și detașez de probleme. 
Acum am găsit un serial vechi în joacă tipa din Fetele Gilmore, Lauren Graham. ,,Numai tată să nu fii! 

Am început să citesc în schimb tot felul de articole, frunzăresc cărți aiurea pe la job, mai citesc fragmente din jurnale. 
Am dat de doi autori necunoscuți: Dimitrie Danciu și Mihai Georgescu. Unul pare să fi fost dramaturg și celălalt poet. Nu am găsit mare lucru despre ei pe internet. Niciunul nu mai trăiește. Pare să fie din Ardeal sau așa ceva, primul auto.
Între timp am mai aflat că la Florești Prahova a existat un cenaclu literar numit Cenaclul Cezar Petrescu în anii 70 sau 80 parcă, nu mai rețin exact, dar are o istorie în spate. 

Am început să ascult teatrul radiofonic:
Petru Dumitriu




Melodia săptămânii:        *nu judecați ce ascult*
Nu am pe nimeni să-i pot spune aceste vorbe frumoase, dar am 2 copii care mi-au umplut sufletul de bucurie în acest an, asa că lor le dedic această melodie, genul muzical nu mă definește, ascult orice gen, indiferent:



Savurez o cafea și stau în liniște să îmi revin puțin. Dimineață ploua, acum s-a luminat, Soare nu avem pe cer, încă. 
Treabă în casă exclus azi. Diseară pregătesc doar ce e nevoie pentru dimineață. 
Am gătit ieri o ciorbiță de cartofi si o tocanita cu dovlecei. 
Cana o am de la un Târg de Crăciun din 2019:



Încerc să mă adun și să mă organizez. Viața a devenit un haos de când am început jobul. Sunt zile când nu pot face mare lucru și zile când sunt super bine și fac multe treburi.

Abia aștept să vină concediul de odihnă. Și puțină căldură, eventual și apa caldă cât mai curând.

Nu știu dacă plec și anul acesta undeva, poate da, poate nu, în funcție de cum mă simt și apoi bugetul. Nu știu încă. Doar să fiu bine să pot face planuri. Oricum nu pot pleca chiar oriunde acum și bagajul cât mai puțin și ușor. 






Dintre lecturile mele frunzărite:


Sper din suflet să fie o săptămână mai bună și cu spor la scris, nu am mai scris nimic pentru revista Literatura de Azi, e cazul să mă urnesc, am lucrat puțin la cercetarea pentru articolul la care tot zic că îl și finalizez pentru că nu reușesc să mă decid în ce direcție să-l duc ori gazetărie ori opera literară, nu e despre Emil Bota, deși ar merita și lui să-i acord atenție pe viitor, mă mai gîndesc. 
Depinde și ce material am la dispoziție. 

sâmbătă, 25 aprilie 2026

Jurnalul unei femei simple (final de aprilie)

    Aprilie cu ale lui planuri...

(adus in blogosfera românească de către Corcodusa)

Astăzi,
O sâmbătă cu liniște

Afară
Soare și cald, frig in casa si cald afară. Căldura este oprită de 1 saptămână deja. Paturile și pilotele încă grămadă pe noi. Caloriferul electric doar seara să se încălzească camera. 

Mă gândesc
Că etichetele supreviețuiesc cu brio în rândurile celor trecuți de 35 - 40 de ani. 

Simt că...
Odihna de weekend pare mai importantă. Treburile casei sunt în urmă deja.

Sunt recunoscătoare
Că trec cu bine fiecare zi de job. Că am vizitat Muzeul Literaturii, mai jos fotografii făcute cu telefonul, deci nu se va înțelege mare lucru. Că am reusit să ajung la toate analizele și investigațiile. 

Citesc:
Articole din ziare vechi. Ieri am citit o poezie bizară a lui Eugen Jebeleanu, dar și un articol din anii 40. Un om al scrisului bizar.

Vizionez:
Nu am avut timp de filme deloc. Nici seriale, nimic. Incerc diseraă să vizionez ceva pe Netflix.
Dar am găsit asta pe youtube: 



Ascult:


Cosmin Ciotloș este unul dintre criticii literari contemporani obiectiv și cu un limbaj accesibil, cel puțin pentru mine. Are o serie frumoasă pe youtube despre câțiva scriitori, speram să mai continue.

Recomand:


Sper:
Să pot duce la bun sfârșit proiectul meu literar. Nu am mai scris niciun rând de o lună aproape. Reluarea jobului a fost destul de greoi, adaptarea organismului pare mai dificilă. Sper ca din luna mai după consultatția oncologică să nu mai aud de doctori, clinici până în luna octombrie. Am nevoie de o pauză.


Planuri:
Cred că unul dintre planurile mele mărețe este să finalizez articolul început în anul 2024 înainte de operație, nici aucm nu am reuțit să-l finalizez, dar am avansat cu el, însă asta nu mă consolează, pretențiile de la revistă sunt destul de mari și mă lupt să-l scriu la nivelul așteptat. Nu apelez la chatgpt, il fac cu creierul meu, cu metoda mea și cu conceptul meu. 
Mi-aș dori mult să ies din București, dar nu am curaj să merg la drum lung, încă. 

Imi doresc:
Să fiu mai calmă și mai răbdătoare cu unele lucruri.

Fotografii:

Interiorul Muzeului Național al Literaturii Române din Str. Krețulescu, de fapt este localizat în spatele Bisericii Albe de pe Calea Victoriei:












In curtea din spatele clădirii:







Evenimentul a fost și cu jobul, deci am profitat maxim de această ocazie să fotografiez și să vizitez pe cât posibil și ce am nevoie pentru articolul revistei la care mă chinui să lucrez de aproape 1 și jumătate deja. 

Sper ca următoarea săptămână să fie mai blândă. Fac eforturi mari să pot merge la job. Nu vrea nici acasă să mai stau, la pensie pe caz de boală nici atât nu vreau, pensia este foarte mică, așa că sper ca bunul Dumnezeu să mă ajute atât cât să pot lucra. Amin.

miercuri, 15 aprilie 2026

Miercurea fără cuvinte (aprilie 2026)

 




















LET'S GET WORDLESS! Curaj, înscrie-te! 

☺ Vei cunoaste o multime de bloggeri ce au pasiunea fotografiatului. Nu exista teme pentru fotografii, nu exista obstacole. .În rest, orice este permis. Singura regula este ca articolul pe care-l înscrii în tabelul "Miercurea fără cuvinte"   nu contina text scris.

 lnik: vis-si-realitate   
 Alatura-te noua în clubul MfC☺

Gânduri

 O zi de duminică ploioasă, dar liniștită. M-am trezit cu oboseala in oase și încerc să scriu câteva rânduri. Nu știu ce a fost în această p...